Upadki groźne dla seniorów

Takie są fakty: upadki to 6. przyczyn śmiertelności wśród osób starszych. Co trzecia osoba w wieku powyżej 65 lat, mieszkająca samodzielnie, doznaje upadku przynajmniej raz w roku. Dla osoby starszej każdy upadek to ryzyko bezpośrednich urazów i późniejszych powikłań.

Przyczyny upadków starszych osób to m.in. choroby układu krążenia, hipoglikemia, osteoporoza czy zapalenia stawów. Ale nawet zdrowi seniorzy narażeni są na upadki bardziej niż osoby młodsze. Im jesteśmy starsi, tym – niestety – gorzej orientujemy się w przestrzeni (wpływ mają na to zaburzenia narządu równowagi i słuchu oraz pogarszający się wzrok). Do tego dochodzą spadki ciśnienia, problemy żołądkowo-jelitowe i odwodnienie. Jeśli jeszcze seniorzy zaniedbują ćwiczenia fizyczne, to szybko pogłębiają się u nich ograniczenia mobilności związane z naturalnym procesem starzenia. Mięśnie są słabsze, a układ szkieletowy mniej odporny, co bezpośrednio przekłada się na zagrożenie upadkiem.

Lęk przed upadkiem

upadkiRyzyko upadku zwiększa także stosowanie niektórych leków, m.in. obniżających ciśnienie krwi, ale także popularnych środków na przeziębienie i grypę. Takie środki powodują senność lub dezorientację. Poza tym ryzyko zwiększają często stosowane leki antydepresyjne oraz leki zmniejszające niepokój.

Strach przed upadkiem również zwiększa ryzyko przewrócenia się. Tym ważniejsze jest bezpieczne otoczenie i obecność osób, które w każdej chwili gotowe są pomóc. Komfort psychiczny ma olbrzymie znaczenie.

Jak nie upadać?

Bardzo ważne są właściwe elementy wyposażenia mieszkania: stabilne meble, dywany i wykładziny z antypoślizgowym spodem, odpowiednie oświetlenie, a w łazience siedzisko i boczne uchwyty – zmniejszają one ryzyko upadku. Pamiętajmy, że nie gwarantują jednak całkowitego bezpieczeństwa.

Wielkie znaczenie ma także kontakt z rówieśnikami. Aktywność społeczna pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną, obniżając poziom stresu i redukując zagrożenie lękami czy depresją.