Sól szkodzi osobom z nadciśnieniem tętniczym

Naukowcy dowiedli, że nadmierne spożywanie soli podnosi ciśnienie tętnicze. Dlatego osoby z nadciśnieniem powinny ją wyeliminować ze swojej diety lub znacznie zmniejszyć jej spożycie.

Wszechobecna otyłość lub palenie papierosów to znane okoliczności pogarszające rezultaty leczenia nadciśnienia tętniczego. Ale nadmierne spożywanie soli również nie służy pacjentom z nadciśnieniem tętniczym. Sól, a dokładniej rzecz ujmując, wchodzący w jej skład jon sodowy znajduje się nie tylko w solniczce. Zaledwie 40% spożywanego przez nas jonu sodowego pochodzi z soli, którą posypujemy kanapki czy dodajemy do gotowanych potraw. Pozostałe 60% pochodzi z innych źródeł.

solPrzez wiele wieków nasi przodkowie spożywali w ciągu doby nie więcej niż 0,25 g soli i taka ilość jonu sodowego w diecie jest przez nasze organizmy przyswajana bez szkody dla zdrowia.

Jon sodowy możesz spotkać w miejscach zupełnie nieoczekiwanych poczynając od jogurtów przez margaryny, na wędlinach czy konserwach kończąc. Wszyscy wiedzą, że trzeba liczyć kalorie w diecie, a także uważać na cholesterol, ale jon sodowy uchodzi naszej uwadze.

Z badań przeprowadzonych w 2008 roku na zlecenie Unii Europejskiej na temat zwyczajów związanych z kupowaniem żywności wiadomo, że przeciętny konsument poświęca na czytanie etykiety zaledwie 27 sekund. Szuka on przede wszystkim informacji o ilości kalorii, które zawiera dany produkt oraz o zawartości cholesterolu. O jon sodowy… nikt nie pytał. Tymczasem zapoznawanie się ze składem kupowanego pożywienia jest bardzo ważne. To od wiedzy o produkcie zależy nasze zdrowie.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się propozycja wprowadzenie oznakowania żywności, wzorowanego na światłach ulicznych: czerwony pasek na opakowaniu oznaczałby, że dany produkt zawiera dużo soli, żółty pasek przeznaczony byłby dla produktów o średniej zawartości soli i zielony dla produktów małosolnych.