Masz cukrzycę typu 2 a lubisz mięso? Przeczytaj koniecznie!

Wiele osób zmagających się z cukrzycą zjada całkiem spore ilości mięsa i wędlin sądząc, że jest to zdrowe ze względu na zawarte w nich białko. Jednak w diecie osób chorych na cukrzycę nie powinno być go zbyt wiele, gdyż jego nadmiar może niekorzystnie wpływać na nerki.

Zalecana ilość produktów mięsnych to 100-150 g dziennie. Jest ono dobrym źródłem białka, a także żelaza, cynku oraz witamin z grupy B. Zjedzenie mięsa tylko w minimalnym stopniu wpływa na poziom cukru we krwi.

Jakie mięso wybrać?

Zaleca się przede wszystkim mięso chude. Wiąże się to z koniecznością wybierania chudych wędlin, rezygnacją z boczku, golonki i podrobów, a także parówek, mortadeli i kiełbasy z mięsa rozdrobnionego. Pamiętajmy, że zastosowanie odpowiedniego procesu technologicznego sprawia, iż wędliny zawierają tłuszcz, którego na pozór nie widać.

Zaleca się spożywać chude wędliny (typu szynka, polędwica, kiełbasa szynkowa, chude wędliny drobiowe). Z mięsa należy wybierać mięso z kurczaka i indyka (bez skóry). Raz w tygodniu należy zastąpić mięso daniem z fasoli, grochu, soi lub soczewicy, a 2-3 razy w tygodniu daniem z tłustej ryby morskiej.

Jak przygotować danie mięsne?

Mięso najlepiej gotować (w wodzie, na parze lub w naczyniu do gotowania bez wody, soli i tłuszczu), piec (w żaroodpornym naczyniu, folii lub rękawie foliowym) lub dusić (bez uprzedniego obsmażenia).

Chorym na cukrzycę poleca się szczególnie dania mięsno-warzywne (i to z przewagą warzyw), np. mięso duszone z różnymi warzywami, pomidory, kabaczki lub cukinie nadziewane mięsem.