Pacjenci z chorobą Alzheimera, lepiej zapamiętują nowe informacje, gdy przedstawia się je wraz z muzyką – wynika z amerykańskich badań, opublikowanych na łamach pisma “Neuropsychologia”. Badacze przekonują, że to odkrycie może znaleźć praktyczne zastosowanie w terapii i opiece nad pacjentami z alzheimerem.
Choroba Alzheimera to schorzenie wyniszczające mózg, któremu towarzyszy stopniowe pogarszanie się pamięci i innych zdolności umysłowych, jak również zmiany osobowości pacjenta. Dotyka przeważnie osób po 65 roku życia. Pierwszymi widocznymi objawami schorzenia są najczęściej problemy z przypominaniem sobie zdarzeń. Neurolodzy próbują stosować różne metody, by spowolnić chorobę i poprawić funkcjonowanie dotkniętych nią osób.
Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Bostonie przeprowadzili badania w grupie chorych na alzheimera oraz wśród osób zdrowych. Obydwu grupom zaprezentowano na ekranie komputera teksty 40 różnych piosenek, przy czym połowie z nich towarzyszyło nagranie danej piosenki, a połowie nagranie lektora odczytującego jej słowa. Po prezentacji każdego tekstu sprawdzano, jak sposób prezentacji tekstu wpłynął na zapamiętywanie u osób z obu grup. Okazało się, że chorzy na alzheimera lepiej pamiętali teksty piosenek, które wyświetlano im przy akompaniamencie muzyki niż te, którym towarzyszył głos lektora. Natomiast, w przypadku zdrowych osób kontekst muzyczny nie dawał podobnych korzyści.